İletişim : msg@msg.org.tr WhatsApp : 0530 935 79 85

Müjdat AKGÜN

1950 yılında Bursa’da doğdu. 5 yaşında mandolinle, 14 yaşında gitarla tanıştı. 1966'da solo gitar, ritm gitar, bas gitar ve bateriden oluşan 4 kişilik orkestasıyla, Bursa Bölgesi Amatör Orkestralar birincisi oldu. Milliyet Gazetesi' nin düzenlediği Liselerarası Müzik Yarışması' ndaki bestesiyle dikkatleri çekti. İlk ve orta öğrenimini Bursa’da tamamladıktan sonra 1968’de Çapa Tıp Fakültesi öğrencisi olarak İstanbul’a yerleşti.

1971 yılında üniversite hayatını noktalayıp askere gitti. Ankara Subay Orduevi'nde görevini sürdürmekteyken, 1973 yılında, Alpay’la tanıştı. 3 ay içinde; söz, müzik ve düzenlemeleri kendine ait 2 Alpay 45'liği piyasaya çıktı. Askerlik sonrası İstanbul'a döndü. Bir yıl sonra Alpay'ın seslendirdiği; söz, beste ve düzenlemeleri Müjdat Akgün'e ait "Güven Parkı" albümü piyasaya çıktı. Bu arada Zafer, Banu, Hülya üçlüsüyle vokal müzik çalışmalarına başladı. Bu beraberlikten kısa sürede bir single, bir de LP ortaya çıktı. Daha sonra Banu'yla bir solo 45'lik çalışması yaptı.

Bu dönemde Ankara'da yaşamını sürdüren Alpay'la çalışmalara ara vermemek için sık sık Ankara' ya gitmek zorunda kalıyordu. Giderek yorucu olmaya başlayan bu süreci 1976 yılında Ankara’ya taşınarak noktaladı. Bir yandan müzik çalışmaları hızlanırken bir yandan da Alpay’ın ortaklığını sürdürdüğü Pınar Reklam Ajansı'nın müdürlüğünü üstlendi.16 yıl sürecek bu birliktelik süresince; Alpay'ın seslendirdiği; beste, söz ve düzenlemeleri kendisine ait 50'ye yakın şarkıya imzasını attı. Bunların dışında, “Ayrılık Rüzgârı”, “Eylül’de Gel”, “Hayalimdeki Resim”, “Sensizliğimin Şarkısı”, “Yanımda Kal” gibi pek çok Alpay şarkısının orkestra düzenlemelerini yaptı. Öte yandan 1991 yılına kadar sürdürdüğü müdürlüğü döneminde Pınar Reklam Ajansı portfoyündeki Ziraat Bankası, Etibank, Şekerbank, Vakıflar Bankası, Miili Piyango, Demirdöküm, Aygaz, Mobilet, Mısırlı Çorapları, Birtat Sütlü Mamulleri, Apricot Bilgisayar, Şatıroğlu Et Ürünleri, Seğmen Reçelleri, Ülker Bisküvi, Eti Bisküvi ve Garipsu Meyve Suları’nın reklam kampanyalarının jinglelarını besteledi.

1978 yılında reklâm stüdyosu olarak kullandıkları yeri profesyonel müzik kayıt stüdyosuna dönüştürdüler. Müjdat Akgün'ün ses mühendisliği günleri böyle başladı.

1980 yılında TRT'den film müziği çalışmaları için teklif aldı. “Alçaktan Uçan Güvercin”, “Aganta Burina Burinata”, “Yalan Dünya”, “Kaçaklar”, “Yusuf ile Züleyha”, “Mardin-Münih Hattı”, “Hanım’ın Çiftliği”, “Gece Yarısı Vurgunu”, “Aile Bağları”, “Yalnızlar” gibi dönemin ünlenmiş bir çok televizyon dizisini müzikledi. 1986’dan itibaren belgesel dizilerin müziklerine ağırlık verdi. Bunların başlıcaları arasında “Suyla Gelen Kültür”, “Fırat’ın Türküsü”, “Keçenin Teri”, “Divan’dan Sandalyeye”, “Orta
Asya’dan Esintiler”, “Tepedeki Yelkenli” ve “Kıla Kırık Hayat” sayılabilir.

1980’lerin sonunda 1. ve 2. dönem Susam Sokağı programlarında müzik direktörlüğü görevi yaptı. Bu projede yer alan kukla şarkılarının orijinaline uygun ve eğitimsel hedeflerini saptırmadan birer Türkçe çocuk şarkısı haline gelebilmeleri için tüm tercümeleri yaptı. 12 kişilik Devlet Opera ve Balesi sanatçısı, 6 kişilik TRT Çocuk Korosu elemanlarıyla ömrünün 3 yılı geçti. Bu yoğun çalışma sonrası İspanya’da düzenlenen bir törenle CTW (Children’s Television Workshop), kendisine "En Başarılı Susam Sokağı Uyarlaması" ödülünü verdi.

1992’de yeni kurulan Anadolu Ajansı’nın radyosu Radyo Anadolu’da program müdürü ve müzik direktörü olarak çalışmaya başladı. 1996 yılında radyodan, 1997 yılında da çok emek verdiği Ankara’dan ayrılıp tekrar İstanbul’a yerleşti.

1997 yılından bu yana, özel kanallarda yayınlanan “Kara Melek”, “Ateş Dansı”, “Zeynep”, “Baskül Ailesi”, “Nilgün”, “Kuzgun”, “Kıvılcım”, “Sevda Rüzgârları" ve "Pembe Patikler" ile TRT ekranlarında yayınlanan “Bizim Mahalle”, ”Dedem,Gofret ve Ben” ve ”Tutku Çemberi” dizilerini müzikledi.

2001–2008 yılları arasında 5 yayın dönemi TRT Çocuk, Eğitim Programları tarafından yapımı sürdürülen “Benimle Oynar mısın?“ projesine 100 şarkı besteledi.

2002 yılında sinemalarda gösterime giren,başrollerini Metin Akpınar ve Zeki Alasya’nın oynadığı “Rus Gelin“ filminin müziklerini yaptı.

Sanat yaşamında bir yandan da kaset/CD çalışmalarını aksatmadan sürdüren Müjdat Akgün’ün “Gece Yarısı”, “Gitardan Kalbe”, “Dance with Instrumental Turkish Hits” ve “Aklım Sende Kaldı” isimli 4 albümü bulunuyor.