Duyurular
ÖZEL KOPYALAMA TOPLU YÖNETİMİNDE SON TRENDLER

Özel Kopyalama Toplu Yönetiminde Son Trendler Semineri’ndeydik 

 


Uluslararası Eser Sahipleri Meslek Birlikleri Konfederasyonu CISAC ve Uluslararası Mekanik Haklar Konfederasyonu BIEM tarafından organize edilen, Özel Kopyalama Toplu Yönetiminde Son Trendler Semineri, ev sahibi Macaristan meslek birliği ARTISJUS bünyesinde, 11-12 Aralık 2018 tarihinde Budapeşte’de düzenlendi. Seminerde meslek birliğimizi, Av. Dr. Barış Şensoy ve Mekanik Lisanslama ve Dağıtım Yetkilisi Hakan Yılmaz temsil etti. 


Seminerin ilk günü; özel kopyalama lisans alanı küresel çalışması, lisanslama faaliyetlerine uluslararası detaylı örnekler, yasal kapsamlar, güncel sektörel veriler, yeni teknoloji kullanımları, özel kopyalama telif ücretlerinin değeri ve geleceği, lisanslama faaliyetlerinde yaşanılan zorluklar gibi sektör açısından önemli konulardaki güncel gelişmeler, ilgili meslek birlikleri ve CISAC-BIEM temsilcileri tarafından seminer katılımcılarına anlatıldı. 
 

Seminerin soru cevap bölümünde ise meslek birliğimiz temsilcileri ülkemizdeki özel kopyalama lisanslama çalışmaları, bu alanda karşılaşılan zorluklar ve yasal kapsam hakkında katılımcılara bilgi aktardı. 

 

Seminerin ikinci gününde; seminer katılımcılarına, Fransa, Almanya ve Rusya gibi ülkelerin uygulamaları, özel kopyalama alanı için yasal çerçeveler ve yaşanılan sorunlara ilişkin çözüm önerileri detaylı bilgi verilerek sunuldu.