Duyurular
WEB VE MOBİL ÜZERİNDEN YAYIN YAPAN RADYO - TV'LERDEKİ İZİNSİZ KULLANIMLAR

Değerli üyelerimiz,

 

Çeşitli web sitesi ya da mobil uygulamalar üzerinden yayın yapan radyo ve televizyon kanallarında, daha önceden yayınlanmış eserlerin, “akustik vb. adlar adı altında” eser sahiplerinden izin alınmadan üzerinde değişiklik yapılarak yayınlandığı tespit edilmiştir.

 

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun 14. maddesinde belirtilmiş Manevi Haklar ile 21., 22., 23. maddelerinde belirtilmiş Mali Haklar kapsamında, web siteleri ya da mobil uygulamalar üzerinden yayın yapan radyo ve televizyonların, eser üzerinde işleme, icra ettirme, çoğaltma, yayınlama ve mali haklarının kullanımı için eser sahiplerinden izin almaları zorunludur.

 

Bu kapsamda, albüm, single vb. yapımlarda yayınlanmış eserleriniz üzerinde sonradan değişiklik yapılması ya da bu eserlerin izin verilen yorumcu dışında bir yorumcu tarafından icra edilmesi ve yayınlanması ancak siz eser sahiplerinin yeniden izniyle mümkündür.

 

Meslek Birliğimiz, söz konusu yeniden kullanımlar için umuma iletimden kaynaklanan telif haklarını toplamaktadır; ancak bu kullanımlara ait işleme ve  yayma haklarının tümü tarafınıza aittir. Bu hakların  takip edilmesi ve arzunuz halinde karşılığında bedel talep edilmesi MSG’ye devredilemeyen haklarla ilgilidir.

 

Eserlerinizin, web sitesi ya da mobil uygulamalar üzerinden yayın yapan radyo ve televizyon kanallarında sonradan değişiklik yapılarak izinsiz kullanıldığını tespit etmeniz durumunda, şahsi olarak, bu yayın kuruluşları aleyhine, kullanımdan doğan hukuki ve cezai başvuruları yapma hakkınız bulunmaktadır.

 

Konu hakkında detaylı bilgi almak isteyen üyelerimiz, meslek birliğimiz Hukuk Departmanı’na (hukuk@msg.org.tr) başvurabilirler.

 

Saygılarımızla.