Duyurular
TELİF HAKLARI İLE İLGİLİ ULUSLARARASI GELİŞMELER

YENİ AVRUPA BİRLİĞİ TELİF HAKLARI DİREKTİFİ 

2018 yılının başında Avrupa Birliği Telif Hakları Direktifi taslağı, Avrupa Parlamentosu önünde oylamaya sunulmuştur.  Yeni direktif içerisinde 11. ve 13. Maddeler özellikle tartışmalı bulunmuştur.  

11. maddeye istinaden bundan sonra 3. Şahısların sitelerinde kullandıkları yayımcılara ait herhangi bir makale veya yazı için “bağlantı (link) vergisi” alınacak.  

 

13. madde ile ise, daha önceleri sadece aracı olduğunu, telif haklarını ihlal eden içerikleri bizzat kendisinin değil kullanıcıların yüklediğini savunarak güvenli liman yasalarından faydalanan çevrimiçi servisler artık kendi platformlarını kullanan müşterilerin yükledikleri (upload) tüm içeriklerden sorumlu tutulacaklar; yani telif hakkına tabii bir içeriğin izinsiz bir şekilde paylaşılması/yüklenmesi söz konusu paylaşımın yapıldığı dijital platform tarafından ihlal gerçekleşmeden engellenecek. 

 

Bu kapsamda büyükten küçüğe tüm dijital platformlar filtreleme sistemleri (upload filter) geliştirmek durumunda kalacaklardı fakat Şubat ayında Almanya ve Fransa bazı platformların bu yükümlülükten muaf tutulmasını önerdi.  Üzerinde uzlaşılan son metine göre üç seneden az süredir faaliyette olan ve senelik geliri 10 milyon Avro’nun altında kalan içerik paylaşan çevrimiçi servis sağlayıcılar, izinsiz içeriklerin sitelerine yüklenmemeleri için ellerinden geleni yapmakla yükümlü olacaklar fakat filtreleme sistemleri kurmak gibi bir zorunlulukları olmayacak.  

 

Direktifin son halinin yasalaşması için, tahminen Mart ya da Nisan aylarında, Avrupa Parlamentosu tarafından bir kez daha onaylanması gerekiyor. 

 

CISAC ISWC SİSTEMİNİ GELİŞTİRİYOR 

CISAC tarafından ilk olarak doksanların sonunda geliştirilen ve eserleri ISWC diye adlandırılan özel bir numara ile eşleştiren sistemi geliştirmek adına CISAC İrlanda bazlı yazılım şirketi Spanish Point ile anlaşmış.  Yapılacak olan güncellemeler sonucunda, meslek birlikleri, editörler ve eser sahipleri ISWC numaralarını eserlere daha hızlı atayabilecekler.  

 

CISAC KÜRESEL TELİF TAHSİL RAPORU 2018 

2017 verilerine göre hazırlanan küresel raporda Dünya’da toplanan telif hakkı ücretlerine ilişkin bilgileri görebilirsiniz.  Rapora CISAC resmi sitesinden ulaşabilirsiniz; https://www.cisac.org/.