İletişim : [email protected] WhatsApp : 0530 935 79 85

LİSANSLAMA TEMSİLİ & DİJİTAL LİSANSLAMA

Otel – restoran -  kafe - bar sahibiyim, işletmemde müzik eseri kullanmak istiyorum, bu konuda MSG’den izin almam gerekir mi? 
  • 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun 41. maddesine göre, fikir ve sanat eserlerinin umuma açık mahallerde kullanılabilmesi için hak sahipleri veya üyesi olduğu meslek birliklerinden sözleşme yapmak yoluyla izin almanız, mali hak ödemelerini yapmanız gerekir. 
  • MSG Üyesi eser sahiplerinin eserlerini işletmenizde kullanmak için MSG’den izin almanız ve lisans sözleşmesi imzalamanız gerekir.
Otel– restoran-  kafe- bar sahibiyim, işletmemde canlı etkinlik/konser organizasyonu gerçekleştirmek istiyorum. MSG’den izin almam gerekir mi?
  • İşletmenizde konser organizasyonu gerçekleştirmeden önce MSG’den izin almanız ve “Canlı Etkinlik Lisansı”na dair lisans sözleşmesi imzalamanız gerekir. 
Otel– restoran-  kafe- bar sahibiyim, işletmemde canlı etkinlik/konser organizasyonu gerçekleştirilecek ancak etkinliğin organizatörü ben değilim. MSG’den izin almam gerekir mi?
  • Etkinlik organizatörünün farklı bir kişi, kurum, kuruluş olması durumunda lisans sözleşmesi, bu ilgili kişi, kurum, kuruluş ile imzalanır. 
  • Ancak mekân sahibi olarak etkinlik gerçekleşmeden 10 iş günü öncesinde etkinliği ve organizatör kişi, kurum, kuruluşu MSG’ye bildirmeniz gerekir.
MSG ile umuma açık mahaller lisansına dair sözleşmem mevcut. Canlı etkinlik ya da konser organizasyonu gerçekleştirmem durumunda ayrıca lisans almam gerekir mi?
  • MSG ile imzalamış olduğunuz umuma açık mahal lisansı sözleşmesi, canlı etkinlikleri ve konser organizasyonlarını kapsamıyor. 
  • Bu nedenle Canlı etkinlik ya da konser organizasyonu gerçekleştirmeden önce MSG’den canlı etkinlik ve konser lisansına dair izin almanız gerekir.
Canlı etkinlik/konser organizasyonu için icracı sanatçıya ödeme yapıyorum. Buna rağmen MSG’den de izin almam gerekir mi?
  • Ödemiş olduğunuz ücret, icracı sanatçının sahne almak için belirlemiş olduğu kaşe ücretidir. 
  • MSG, icracı sanatçının seslendirdiği eserlerin eser sahiplerinin haklarını korur. Bu nedenle MSG ile de ayrıca sözleşme imzalamanız gerekir.
Radyo ve/veya televizyon kuruluşu, yayın kuruluşu sahibiyim, yayınlarımda müzik eseri kullanmak istiyorum, bu konuda MSG’den izin almam gerekir mi? 
  • 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun 43. maddesine göre, müzik eserlerinin yayınlarda kullanılabilmesi için hak sahipleri veya üyesi olduğu meslek birliklerinden sözleşme yapmak yoluyla izin alınıp, mali hak ödemelerinin yapılması gerekir. MSG Üyesi eser sahiplerinin eserlerini yayınlarınızda kullanmak için MSG’den izin almanız ve lisans sözleşmesi imzalamanız gerekir.
Müzik hizmeti sunan bir web sitesi ve/veya mobil uygulaması sahibiyim. Bu hizmetler ile ilgili MSG’den izin almam gerekir mi?
5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun 25/2. Ve 43. maddeleri gereği, internet veya mobil siteleri üzerinden müzik eserlerinin yayınlanabilmesi için MSG’den gerekli izni almanız gerekir. Gerekli yasal izinler alınmaksızın faaliyete geçirilen her türlü umuma iletim fiilleri hukuka aykırı olup, bu haksız filler meslek birliğimiz üyesi eser sahiplerinin mali haklarına tecavüz teşkil eder.
 
MSG’den nasıl lisans alabilirim?
  • Müzik eserlerinin kullanıma dair izin almak için [email protected] adresi üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.