İletişim : [email protected] WhatsApp : 0530 935 79 85

LİSANSLAMA

Lisanslama nedir?
Radyo, televizyon, kafe, restoran, otel vb. umuma açık mekanlar, canlı etkinlikler, dijital platformlar gibi müzik eserlerinin kullanıldığı mecralarda MSG üyelerinin haklarını korumak ve telif bedellerini toplamak adına yapılan çalışmaların en genel ifadesidir. 
5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun ilgili maddeleri uyarınca, müzik eserlerini kullanmak isteyen müzik kullanıcıları, lisans sözleşmesi imzalayarak MSG’den izin alırlar.
Lisanslama başvurularınız için [email protected] adresine yazabilirsiniz.

Temsili Lisanslama nedir?
Radyo, televizyon, kafe, restoran, otel vb. umuma açık mekanlar, canlı etkinlikler, dijital platformlar gibi müzik eserlerinin kullanıldığı mecralarda MSG üyelerinin haklarını korumak ve telif bedellerini toplamak adına yapılan lisanslama çalışmaların en genel ifadesidir.
MSG’den temsili lisans almak için [email protected] adresine yazabilirsiniz.

Mekanik Lisanslama nedir?
Mekanik lisanslama, Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa göre, eser sahiplerinin telif hakkıyla korunan müzik eserlerinin, müzik kullanıcıları aracılığı ile CD, MC, LP, VCD, DVD, BLURAY, SD KART, USB, vb. taşıyıcılar ile çoğaltımı ve dağıtımı için izin yetkisi içerir. 
MSG’den mekanik lisans almak için [email protected] adresine yazabilirsiniz. 

Lisans sözleşmesi nedir?
MSG korumasında olan müzik eserlerini temsili ve mekanik alanlarda kullanmak isteyen müzik kullanıcılarının 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında MSG ile imzaladıkları sözleşmedir. 
Lisanslama başvurularınız için [email protected] adresine yazabilirsiniz. 

Tarife nedir?
Radyo, TV, umuma açık mekanlar, canlı etkinlikler ve dijital olmak üzere, müzik eseri kullanan kurumların ödemekle yükümlü oldukları lisans bedellerinin belirlendiği resmi tarifelerdir. 
Bu tarifeler, her sene uluslararası uygulamalar emsal alınarak güncellenir ve Eylül ayı içinde T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bildirilerek, kamuoyuna duyurulur.
Tarifelere https://msg.org.tr/tarifeler adresinden ulaşabilirsiniz. 

İş yerimde televizyon, radyo ya da dijital platformlardan müzik yayını yapıyorum. Neden telif ödemek zorundayım?
Müziğin kişisel kullanımı dışında her türlü umuma iletimi, telif hakkı doğurur. 
İş yerlerinde televizyon, radyo ya da dijital platformlardan müzik yayını yapılarak, müziğin umuma arzından kaynaklanan telif ödeme yükümlülüğü bulunur.
Detaylı bilgi için [email protected] adresine yazabilirsiniz.

Fingerprint (Parmak izi) Teknolojisi nedir?
Youtube Content ID sistemi tarafından kullanılan bir teknolojidir. Yüklenen referans materyaller için parmak izi oluşturulur. Bu parmak izi sadece yeni yüklenen videolarla değil, şimdiye kadar yüklenen her video ile karşılaştırılır. Böylelikle eşleştirme yapılan videolara otomatik olarak MSG hak talebi iletilir.
Detaylı bilgi için [email protected] adresine yazabilirsiniz.