İletişim : [email protected] WhatsApp : 0530 935 79 85

MSG olarak, CISAC Yönetim Kurulu’ndan gelen yeni bir gelişmeyi paylaşmak ve asıl kaynaktan bilgilendirme yapmak isteriz.

MSG olarak, CISAC Yönetim Kurulu’ndan gelen yeni bir gelişmeyi paylaşmak ve asıl kaynaktan bilgilendirme yapmak isteriz.

Değerli Üyelerimiz,

MSG olarak, CISAC Yönetim Kurulu’ndan gelen yeni bir gelişmeyi paylaşmak ve asıl kaynaktan bilgilendirme yapmak isteriz.

 

CISAC’ın meslek birliklerimize dair geçici kararı nedir ve bu karar ne anlama geliyor?

Uluslararası Meslek Birlikleri Konfederasyonu CISAC Yönetim Kurulu, CISAC Genel Kurulu’na hitaben, MESAM ve MSG’yi geçici olarak ihraç etme yönünde bir tavsiye kararı aldı. Bu tavsiye kararı mevzuata aykırılıktan dolayı değil MESAM ve MSG arasında imzalanmış olan iş birliği protokolünün kapsamının genişletilmesi için alındı. Bunun için de bir sonraki CISAC Genel Kurulu’na kadar zaman verildi. Kapsamlı iş birliği protokolünü MESAM ve MSG gerçekleştirdiği taktirde CISAC Yönetim Kurulu tarafından ilk toplantıda geri alınacağı tarafımıza bildirildi. 

 

CISAC neden böyle bir karar verdi?

CISAC, Türkiye telif dünyasının potansiyelinin en yüksek seviyeye ulaştırılmasını, MESAM ve MSG’nin daha etkin ve verimli çalışmasını teşvik etmek, MESAM ve MSG arasındaki sorunların bir an evvel çözülmesini sağlamak için bu tavsiye kararını verdi.

 

Bunun MSG üyelerine etkisi nedir?

Süreç, MSG olarak temsil ettiğimiz eserlerin, yurtiçinde ve yurtdışında kullanımından doğan hak takibi hizmetini etkilemeyecek, üyelerimizin gelirlerinde bir fark yaratmayacak ve şeffaf, doğru, güvenilir hizmet anlayışımız aksamadan devam edecektir.

 

Bu kararın MSG üyelerine zararı var mı?

Hayır. CISAC’ın bu kararı her ne kadar beklenmedik ve ağır da olsa, üyelerimiz için bir zararı bulunmuyor. MESAM ve MSG’nin iş birliği kapsamını genişletmesi ve bu sayede üyelerimizin telif gelirinin artırılması en büyük amacımız.

 

Bu süreçte MESAM ile hangi konularda uzlaştık?

MESAM ile Mayıs 2021’de imzaladığımız protokolle; bu yıldan itibaren, tüm Umuma Açık Mahal (UMK) Sözleşmeleri (restoran, bar, kafe, otel, mağaza, alışveriş merkezleri, marketler, spor merkezleri, ulaşım araçları ve benzeri mecralar), tüm yeni konser, canlı etkinlik ve dijital alanda yapılan etkinlik sözleşmeleri, Internet veya mobil ortamda yayın yapan tüm isteğe bağlı (on demand) işitsel-görsel içerik platformları lisanslanacaktır.

 

Sıradaki adım nedir?

Kardeş meslek birlikleri olarak amacımız, iş birliğimizin ilk adımı olarak imzaladığımız protokolü CISAC’ın önerdiği ve bizlerin de üzerinde çalıştığı şekilde genişletmek için azami gayreti göstermektir. 

 

MSG olarak, görev süreleri belirsiz bir şekilde uzatıldığı halde, öncelikle bu uzun süreçte bizlerle sayısız toplantıya katılan, geçici MESAM Yönetim Kurulu Üyelerine, iyi niyetleri, özverili çalışmaları için teşekkür ediyoruz. 30 Haziran 2021’de gerçekleşecek seçimle göreve gelecek yeni Yönetim Kurulu’na, daha kapsamlı bir protokolün imzalanma görevini bırakma isteklerini de anlıyoruz. 

CISAC’ın talebi ve geçici ihraç kararını almasında etkili olan, daha geniş kapsamlı bir protokolün, seçilecek yeni MESAM Yönetim Kurulu Üyeleri ile imzalanmasının, MSG’nin öncelikli hedefi olduğunu vurgulamak isteriz.

 

Saygılarımızla,

MSG Genel Sekreterliği