İletişim : [email protected] WhatsApp : 0530 935 79 85

Temsili Lisanslama

Temsili lisanslama faaliyetinin amacı, müziğin kullanımından doğan telif bedellerinin üyeler adına toplanmasını sağlamak ve bu alandaki lisanslama gelirlerinin artırılması konusunda çalışmalar yapmaktır. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun ilgili maddeleri uyarınca, bir müzik eserinin, çeşitli şekillerde umuma arzından dolayı eser sahibi/mali hak sahibi adına telif hakkı doğmaktadır. Temsili alanda bu kullanım şekillerini Radyo-TV, Umuma Açık Mahaller (UMK) ve Canlı Performans, Konser ve Etkinlikler olarak ayırmak mümkündür.

Radyo-TV alanında, MSG üyeleri adına doğan teliflerin takibini yapabilmek amacıyla, Türkiye’deki ulusal, bölgesel, yerel, uydu ve tüm diğer kategorilerde yayın yapan radyo ve televizyon kuruluşlarını tespit ederek sözleşme daveti yapılmakta ve sözleşme imzalanarak MSG repertuarının kullanıma izin verilmekte ve bu kullanımlardan doğan telif gelirleri de MSG üyelerine dağıtılmaktadır. Bu anlamda, sözleşme davetine uymayan kullanıcılarla ilgili, kullanılan eserlere ilişkin tespitler yapılarak yasal yollara başvurulmaktadır.

Umuma Açık Mahaller (UMK) alanında; müzik yayını yapan oteller, bar, restoran, kafe, mağaza, alışveriş merkezi (AVM), ulaşım şirketi, spor salonu, kuaför vb. akla gelebilecek tüm mekanlarda, MSG üyelerinin eserlerinin kullanımından doğan telif haklarının takibi ve tahsilatı amaçlı tespitler yapılmakta ve kullanıcılar sözleşme imzalamaya davet edilmektedir. Radyo-TV alanında olduğu gibi, sözleşme imzalamayı reddederek, izinsiz olarak müzik yayını yapan mekanlarla ilgili de yasal yollara başvurulmaktadır.

Canlı Performans, Konser ve Etkinlikler alanında da ilgili organizasyonu gerçekleştirecek olan organizatörler tespit edilerek, yıl bazlı açıklanan tarifelere göre sözleşme imzalanarak, icra edilecek, MSG üyelerine ait eserlere ilişkin telif takibi ve tahsilatı gerçekleştirilmektedir.