ÜYE GİRİŞİ
Musiki Eseri Sahipleri Grubu Meslek Birliği (MSG), kendisine üye olan eser sahiplerinin (besteci, söz yazarı, yayımcı, aranjör) eserleri için müzik kullanıcılarına kullanım izni ve lisansı veren, mali haklarını toplayan ve toplanan telifleri üyesi eser sahiplerine dağıtan bir meslek birliğidir.

26.07.1999 tarihli ve 224 sayılı Bakanlık makamı ile resmi kuruluşu onaylanan MSG, çoğaltma (mekanik) ve temsil/yayın (performing) alanında üyesi bulunan eser sahiplerinin haklarını korumakta ve kullanımlardan doğan teliflerini toplamaktadır. Bir müzik eserinin canlı yorumu, CD/kaset olarak çoğaltılması, radyo-TV-video yoluyla yayınlanması ya da dijital alanda kullanılması söz konusu olduğunda kullanıcıların MSG lisansı almaları yasa yoluyla zorunlu kılınmıştır (5846 Sayılı F.S.E.K. Kanunu). MSG lisansı, müzik eseri kullanıcılarına Türkiye ve dünyanın her yerinden milyonlarca müziği yasal olarak kullanabilme olanağını sağlar.

Dünyanın hemen her ülkesinde MSG benzeri meslek birlikleri uzun yıllardır varlıklarını sürdürmektedirler. Bu meslek birlikleri kendi aralarında konfederasyonlar kurarak güçlerini daha da pekiştirmişlerdir. MSG diğer birliklerle imzaladığı sözleşmeler vasıtasıyla; üyesi eser sahiplerinin haklarını (reklam cingıllarından senfonilere, pop ve rock'tan caz ve halk müziğine kadar çok sayıdaki müzik eserlerini) tüm dünyada korumaya alırken, yabancı eserlerin Türkiye haklarını da büyük ölçüde temsil etmektedir.

MSG yönetimi ve politikası, 2 yılda bir seçimle işbaşına gelen 1 başkan ve 1 başkan yardımcısının da dahil olduğu en fazla 11 kişilik bir yönetim kurulu tarafından yürütülür. Yönetim kurulu üyeleri MSG'de profesyonel görev alamazlar. Ayrıca yönetim kurulu toplantılarına MSG profesyonel yöneticileri de katılır.
 

MSG'nin değişmez temel ilkelerini şu şekilde sıralamak mümkündür:

Güvenilirlik
Şeffaflık ilkesini savunan MSG, üyeleri için her zaman güvenebilecekleri bir kurum olma iddiasındadır.

Doğruluk
MSG, kuruluş temellerini oluşturan tüm ilkelere sadık kalmaktadır.

Matematiksel Dağılım
MSG belge ve verilere dayanarak çalışır. Ölçümler saniye saniye hesaplanır ve sadece eser bildirim formlarında belirtilmiş hak sahiplerine telif dağıtılır.

Dünya Sistemi
Dünyadaki diğer meslek birlikleri ile MSG'nin yakın iş birliği bulunmakta ve yapılanmasında evrensel yöntem ve ölçütleri kullanmaktadır.

Kurumsallık
MSG yönetim kadrosu, dünyadaki diğer örneklerde olduğu gibi, görevi strateji ve yön belirleme olan profesyonellerden oluşmaktadır.

Uluslararası İtibar
MSG, yönetimde şeffaflık, finansal sağlamlık, uluslararası kurallara uyum, kurumsal etik kuralları, üye memnuniyeti, sosyal sorumluluk çalışmaları ile uluslararası alanda da itibar sahibidir.

Yaşamla iç içeliği bakımından diğer sanat dallarının çok ilerisinde bulunan müzik eserleri çok geniş kullanım alanına sahiptir. Yasalarca korunmasına rağmen, müzik eserlerinin kullanılmasından doğan telif haklarının takibi ve tahsili konusunda yapılması gereken çok şey olduğunun bilincinde olan MSG, üyelerinin varlığı ve desteğiyle gücünü artırmakta, sorunların çözümünde dinamik ve etkin tavrıyla güven tesis etmektedir.