İletişim : [email protected] WhatsApp : 0530 935 79 85

MESAM - MSG İş Birliği Protokolü İmzalandı

MESAM - MSG İş Birliği Protokolü İmzalandı
Değerli Üyelerimiz,

MESAM - MSG arasında uzun zamandan beri sürdürülen görüşmeler anlaşma ile sonuçlandı.
MESAM ve MSG olarak, daha verimli iş birlikleriyle üyelerimizin telif gelirini büyütebilmek ve pandeminin olumsuz etkilerini en aza indirmek amacıyla, üyesi olduğumuz CISAC (Uluslararası Eser Sahipleri Meslek Birlikleri Konfederasyonu) ve ICMP’nin (Uluslararası Yayımcılar Birliği) de katkılarıyla çeşitli iş birliği modelleri üzerinde uzun zamandır oldukça yoğun ve detaylı bir çalışma içindeydik. Bu çalışmalarımız olumlu sonuçlandı ve MESAM-MSG İş Birliği Protokolü bugün imzalandı.

MESAM- MSG Ortak Protokolü, birkaç alanda kardeş meslek birliklerimizin iş birliğini ve verimliliğimizi artıracak. Protokol,
  • 2021 yılına uzamış olan veya 2021 yılından itibaren imzalanacak tüm umuma açık mahal sözleşmelerini;
  • Tüm yeni konser, canlı etkinlik ve dijital alanda etkinlik sözleşmelerini;
  • Internet veya mobil ortamda yayın yapan tüm isteğe bağlı (on demand) işitsel-görsel içerik platformlarını kapsıyor.
Yeni dönemde, ortak dokümantasyon, ortak lisanslama ve ortak tarifenin kullanılacağı umumi mahallerin tespiti için Lisanslamada Bölge Hukuk Yapılanması Projesi’ni uygulamaya koyarak tüm Türkiye’deki müzik kullanıcılarının sahada tespitini sağlayacağız. Bu protokol ve proje ile, temsil ettiğimiz eserlerin yurtiçi ve yurt dışındaki kullanımından doğan hakları takibimiz daha etkin ve verimli olacak.

İki kardeş meslek birliği olarak tüm üyelerimize daha iyi hizmet sunabilmek için adil rekabet ve azami iş birliği içinde birlikte çalıştığımız alanları mümkün mertebe geliştirmek arzusundayız. 
Bu kapsamda, telif haklarının tespiti ve korunmasında sunduğu çalışma modeliyle bir ilk olan protokolümüzün tüm MESAM ve MSG üyelerine hayırlı olmasını ve telif dünyamıza maddi manevi güç katmasını diliyoruz.

Saygılarımızla,
MESAM- MSG Genel Sekreterlikleri